Пристрій захисного відключення, або скорочено ПЗВ, є спеціалізованим електрообладнанням, яке встановлюється в будинкову мережу. Його основне завдання —  захист людини від можливого ураження електричним струмом, а також недопущення спалахів або перегріву електрокабелю, спричинених порушенням цілісності ізоляції. Варто зазначити, що принцип роботи ПЗВ досить простий: він заснований на порівнянні величини струму у фазному та нульовому дроті. Так, у разі виникнення різниці більш встановленого порога пристрій розмикає ланцюг протягом частки секунди, у результаті ситуація залишається під контролем. У цій статті ми розберемо основні схеми підключення ПЗВ, а також поговоримо про те, до чого можуть спричинити можливі помилки.

Слід знати, що цей пристрій варто встановлювати в:

  • громадських та житлових приміщеннях, щоб захистити розетки, електроприлади та системи освітлення;
  • промислових будівлях для захисту різного обладнання;
  • місцях підвищеної небезпеки (наприклад, у ванних кімнатах, басейнах, лазнях, на відкритих ділянках, де можливість пробою ізоляції значно підвищується).

Важливо: ви повинні розуміти, що ПЗВ не може запобігти короткому замиканню або перевантаженню. Для цього потрібне додаткове обладнання, таке як автоматичні вимикачі (автомати). Часто їх комбінують в один пристрій — диференціальний автомат.

Чому важливо правильно під’єднати ПЗВ до мережі?

Якщо ви не маєте достатньо досвіду та знань, ми рекомендуємо вам звернутися до професійних електриків, які виконають правильне підключення пристрою. Пам’ятайте, що помилки, допущені під час встановлення, можуть призвести до серйозних наслідків, спалаху та руйнації всієї електромережі. Серед найпоширеніших можна відзначити:

  1. Зниження рівня безпеки. Через неправильне підключення обладнання може не спрацювати, що наразить на небезпеку життя людини.
  2. Проблема з функціональністю. Помилки монтажу можуть спричинити помилкові спрацьовування або повну непрацездатність пристрою.
  3. Зламання обладнання. Правильне підключення забезпечує захист електроприладів від пошкоджень при витіканні струму.

Одним словом, якщо ви хочете, щоб ПЗВ працювало так, як задумано, його потрібно під’єднати згідно з чинним держстандартом та рекомендаціями виробника. В іншому випадку воно просто не функціонуватиме.

Варіанти підключення ПЗВ у звичайній однофазній мережі

Якщо ви живете у квартирі або в приватному будинку, то у вас напевно є класична мережа з однією фазою. У цьому випадку можна під’єднати ПЗВ двома способами:

  1. Групова схема. У цій ситуації подача фази здійснюється на клему L, нейтраль  — на N. Така схема передбачає підключення ПЗВ без заземлення. Вихідні клеми підключаються до автоматів груп споживачів.
  2.  Схема з індивідуальним ПЗВ. У цьому випадку пристрій монтується після автоматичного вимикача, внаслідок чого він захищає окрему групу споживачів або прилад.

Друга схема хороша тим, що дозволяє зрозуміти, де саме відбувається витік (точніше на якій гілці). Якщо поставити ПЗВ на всі лінії, то ви виявите проблему завдяки пристрою, що спрацював.

Варіанти підключення ПЗВ для мережі із трьох фаз

На промислових об’єктах, у виробничих приміщеннях та великих домогосподарствах часто використовуються трифазні мережі. У цьому випадку ПЗВ підключається за такими схемами:

  1. При введенні. Дана схема передбачає монтаж. У цьому випадку пристрій ставиться після головного автомата, внаслідок чого воно захищає всі лінії, що є. При трифазному підключенні фази приєднуються до клем L1, L2, L3, а нейтраль  — до N. Подібна схема досить проста і доступна.
  2. Селективна. Має на увазі установку декількох пристроїв. Як правило, на введенні ставиться ПЗВ з більшим часом спрацьовування, а на окремих гілках —  з меншим. Завдяки такій схемі забезпечується повна селективність захисту, крім того, у вас з’являється можливість виявити витік.

Увага! Підбирайте лише якісні ПЗВ від перевірених виробників, оскільки дешеві варіанти часто не сертифіковані та не відповідають заявленим характеристикам. Краще один раз переплатити, але бути впевненим, що пристрій спрацює нормально.

Що буде, якщо неправильно під’єднати пристрій

Розгляньмо, що станеться, якщо неправильно під’єднати ПЗВ до мережі:

  1. Постійне спрацьовування ПЗВ. Воно буде відключати живлення навіть тоді, коли немає витоку струму.
  2. Вихід із ладу електроприладу. Це трапляється нечасто, але може статися.

Якщо станеться справжній витік, пристрій, швидше за все, не спрацює.

Також можна виділити й довгострокові наслідки, які настають через помилку підключення ПЗВ. Вони серйозніші, ніж перелічені вище. Наприклад, виникає ризик ураження струмом, оскільки апарат працюватиме некоректно. Також з’являється можливість займання проводки через те, що у неї пошкоджено ізоляцію, багаторазово підвищуються ризики виходу з експлуатації підключеного обладнання. Це може призвести до того, що доведеться переробляти окремі лінії електропроводки.

Щоб не допустити подібних ситуацій, радимо вам дотримуватись наступних рекомендацій:

  • монтаж обладнання повинен здійснюватися лише кваліфікованим електриком, який може здійснити підключення ПЗВ із заземленням або без нього;
  • перед підключенням необхідно переконатися у відсутності напруги;
  • після монтажу обов’язково потрібно перевірити працездатність пристрою;
  • регулярно проводьте тестування ПЗВ за допомогою кнопки «Тест».

Ці поради допоможуть вам зробити все правильно і захистити свою мережу від можливого витоку струму.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *


Наші партнери