Напевно, кожна людина стикалася з такою ситуацією, коли при включенні побутової техніки до розетки з’являлися іскри. Це досить поширене явище, яке в жодному разі не варто ігнорувати. Потрібно якнайшвидше виправити проблему, оскільки через неї можуть стати непридатними наявні електроприлади, виникнути загоряння або коротке замикання. У цій статті ми розберемося, чому іскриться розетка, що може бути причиною такої поведінки та як швидко виправити ситуацію.
Чому при включенні вилки іскрить розетка
Загалом поява невеликих іскор із розетки при включенні потужних споживачів є нормальною. Але якщо ви чуєте характерне потріскування та іскри буквально сиплються з неї, це говорить про наявність неполадок. Також про проблеми можуть свідчити інші чинники. Наприклад, поява кіптяви на пластиці, стоплення країв отворів, неприємний горілий запах при роботі електроустаткування.
Увага! Якщо розетка іскрить або з нею відбуваються інші нетипові явища, то необхідно зайнятися її ремонтом або обслуговуванням. Якщо у вас немає відповідного досвіду, то не варто робити це самостійно – краще викликати електрика.
Недостатній контакт усередині розетки
Ця проблема вважається однією з найбільш поширених. Вона часто проявляється в тих випадках, коли використовуються недорогі розетки або дешева побутова техніка, у якої вилка виготовлена не зовсім якісно.
- Контактні штирі вилки занадто тонкі. Це призводить до того, що контакт усередині неповний, через що й утворюються іскри.
- Погіршення притиску частин, що несуть струм. Як правило, така ситуація виникає у старих будинках, де зроблено проводку з алюмінію. Цей метал з часом покривається корозією, через що й виникають проблеми.
Зрозуміти, що всередині розетки не забезпечується достатній контакт досить просто. Спробуйте поворушити увімкнену вилку: якщо вона легко рухається, то фіксація не відбувається.
Знос штепсельних роз’ємів
У професійних розетках контактна група підпружинена, завдяки чому забезпечується надійне з’єднання зі штирями вилки. У дешевих використовується просто металева пластина, яка згодом трохи розгинається. Це призводить до того, що штирі не прилягають до неї досить щільно, через що й утворюються іскри. Подібна ситуація також є причиною:
- збільшення перехідного опору;
- локального перегріву у місці з’єднання;
- появи іскріння при найменшому русі вилки.
У деяких випадках може спостерігатись характерний тріск у розетці. Це досить небезпечна ситуація, яку необхідно якнайшвидше виправити, тому що контакти постійно підгорятимуть, а температура при навантаженні — збільшуватиметься.
Перевантаження струмом
Ще одна часта причина того, чому іскрить розетка, коли вставляєш вилку, — підключення надто потужного електроприладу (наприклад, електричної варильної поверхні, духовки, бойлера тощо). Крім цього, часто такі ситуації виникають, коли до розетки включено подовжувач або трійник, до якого під’єднано кілька містких пристроїв.
Все це призводить до того, що на розетку діють високі струми, на які вона не розрахована. Якийсь час вона пропрацює, але швидко вийде з ладу, і вам доведеться її замінити. Щобільше, контактна група всередині перегріватиметься, що може призвести до можливого займання.
Низька якість електричної фурнітури
Використання дешевих розеток від невідомих виробників часто спричиняє численні проблеми. Річ у тому, що вони виготовляються з низькоякісних матеріалів та не проходять належної сертифікації. Такі вироби можна використовувати як тимчасові, але для постійної роботи краще вибрати продукцію перевірених виробників.
У неякісних моделей проблеми все ті ж: недостатня пружність контактних пластин, швидке зношування механічних частин, ненадійна фіксація проводів у клемах. Все це призводить до погіршення контакту, перегріву та деформацій.
Як виправити іскріння розеток?
Отже, що робити, якщо іскрить розетка? Насамперед вам потрібно вимкнути всі електроприлади. Далі подивіться, чи не перегрілася вона (можна просто торкнутися пластикової кришки). Уважно огляньте штирьки вилки, перевірте, чи є на них чорний наліт, чи вони не пошкоджені. Далі потрібно:
- Знеструмити розетку. Зробити це можна, відключивши автомат, який відповідає за цю лінію.
- Зняти з неї кришку та оглянути нутрощі. Найчастіше ви побачите гар на контактній групі. Також зверніть увагу на приєднання дроту, що передає струм. Перевірте якість його затискання.
- Намагайтеся очистити контакти від гару. Зробити це можна звичайним ножем. Не бійтеся подряпати їх — нічого страшного не станеться.
- Підтисніть контактну групу так, щоб вона стала вужчою. Завдяки цьому штирі щільніше входитимуть до неї.
Варто зазначити, що в тому випадку, якщо на розетці видно характерні сліди руйнування (стоплені краї, пластик або тріснутий ізолятор, що покорчився від температури), її потрібно замінити. Як правило, проблем із цим не виникає. При заміні огляньте дроти, що передають струм. Можливо, їх потрібно трохи підрізати, щоб забезпечити достатній рівень контакту.
Зверніть увагу: не варто купувати дешеві розетки. Вони швидко виходять із ладу, і ви даремно просто витратите гроші. Якщо виберете якісну електрофурнітуру, вона служитиме вам десятиліттями, не вимагаючи догляду та обслуговування.
Загальні висновки
Отже, тепер ви знаєте, що робити, якщо гріється вилка в розетці. Пам’ятайте: іскріння – це серйозний сигнал про несправність, що вимагає негайної уваги з вашого боку. При виявленні цієї проблеми рекомендується:
- не ігнорувати навіть незначні іскри;
- своєчасно замінювати зношені розетки;
- користуватись послугами кваліфікованих електриків;
- використовувати лише якісні електротехнічні вироби.
Правильна експлуатація та своєчасне обслуговування електричної мережі допоможуть уникнути виникнення небезпечних ситуацій та продовжити термін служби електроустаткування.