Зарядна портативна станція (power station) являє собою автономне джерело живлення великої потужності, яке використовується для забезпечення електрикою різних побутових приладів за умови, що централізована подача не працює. Подібні пристрої мають відносно велику місткість та потужність, завдяки чому, від них можна заживити комп’ютерну техніку, газові котли або холодильники. В цій статті ми розберемося як вибрати зарядну станцію для дому, якими вони бувають, і на що взагалі звертати увагу при покупці.
Типи портативних зарядних станцій
Не знаєте яку зарядну станцію вибрати для квартири чи приватного будинку? Все залежить від того, що саме ви плануєте заживити. Найчастіше станції діляться за місткістю на три види:
- Малі (300-500 Вт·год). Такі девайси підходять для зарядки телефонів, планшетів і ноутбуків, а також для живлення LED-ламп. Це оптимальний вибір для невеликої квартири.
- Середні (500-1000 Вт·год). Ці зарядні станції можуть використовуватися для живлення побутових приладів і невеликих холодильників.
- Великі (більше ніж 1000 Вт·год). Їх можна встановлювати у котеджах чи приватних будинках. Вони розраховані на тривалу автономну роботу в умовах частих проблем з подачею електрики та можуть застосовуватись для заживлення котлів, холодильників та ін. Працюють протягом 16-48 годин, мають масу від 12 кг.
Зарядні портативні станції можна розділити й за іншими параметрами. Наприклад, у вигляді акумуляторів. У недорогі моделі ставлять літій-іонні (Li-ion) батареї, які відрізняються невеликими розмірами та доступною вартістю. Вони зберігають свої властивості протягом 1000 циклів, але при цьому їх не рекомендується використовувати при низьких температурах.
Другий варіант – це літій-залізо-фосфатні (LiFePO4) батареї. Їхній основний плюс – тривалий термін експлуатації (до 5000 циклів). Коштують вони дорожче за літій-іонні, але при цьому окупаються внаслідок тривалого терміну служби.
Важливо. Літій-залізо-фосфатні батареї можуть працювати за низьких температур, тому станції можна встановлювати в приватних будинках, гаражах та ін. Вони мають відносно великі розміри та безпечні в експлуатації.
Також зарядні станції можна розділити за формфактором. Існують три типи моделей:
- Компактні. Ідеальний вибір для невеликих помешкань. Їх можна поставити на столі, підвіконні, на полиці та ін. При цьому вони мають малу потужність, тому їх можна використовувати лише при нетривалому відключенні енергії (3-5 годин).
- Валізного типу. Ці станції пропонують оптимальний баланс потужності та мобільності. До них часто прилаштовують коліщатка для зручності переміщення пристрою. Підходять для приватних будинків та квартир.
- Стаціонарні. Подібні девайси забезпечують максимальну місткість та потужність. Вони досить великі, тому вам потрібно передбачити місце їх встановлення. Багато стаціонарних моделей мають місткість, що розширюється, тобто до них можна під’єднати додаткові батареї в разі потреби.
Вибираючи найкращі зарядні станції для дому, необхідно знайти баланс між розмірами пристрою, його вартістю та місткістю. Рекомендуємо вам купувати девайс з невеликим запасом, щоб ви не залишилися без електрики в невідповідний момент.
Критерії вибору пристрою
Для того, щоб зрозуміти, який саме девайс вам підійде, потрібно враховувати низку параметрів, серед яких:
- Місткість акумулятора (Вт⋅год). Цей параметр визначає, на скільки вистачить заряду батареї.
- Вихідна потужність. Тут потрібно враховувати такий параметр, як пікова потужність (використовується в момент запуску електроніки) та постійна (робоча).
- Типи виходів. Сучасні девайси можуть мати стандартні розетки для підключення техніки (220 Вольтів), а також USB-порти типу А та С, DC-виходи та місце для бездротової зарядки.
Увага. Сучасні станції можуть заряджатися не тільки від мережі 220 Вольтів, а й від сонячних панелей або генератора.
Для комп’ютера
При підборі обладнання для живлення портативного комп’ютера слід враховувати низку нюансів:
- Необхідна потужність. Наприклад, офісний ноутбук споживає приблизно 65-100 Вт, ігровий – до 300, стаціонарний ПК – 300-600 Вт.
- Особливості живлення. Для забезпечення працездатності потрібна чиста синусоїда та стабільна напруга без різких перепадів. Також бажано наявність USB-C PD.
Виходячи з цього, можна зробити висновок, що вам знадобиться гаджет потужністю близько 500 Вт, місткістю від 500 Вт/год, захистом від перевантажень і з можливістю підключення декількох пристроїв до мережі 220 Вольтів (системний блок, монітор, принтер, колонки тощо). Від подібної станції ноутбук зможе пропрацювати близько 6 годин, тоді як стаціонарний ПК – близько 3.
Для газового котла
Якщо у вас автономне опалення, то потрібно потурбуватися про те, щоб котел працював під час відключень. У середньому сучасні обігрівачі споживають близько 150-300 Вт (з урахуванням циркуляційної помпи). Під час запуску подібне обладнання споживає близько 500 Вт.
Важливо. Для того, щоб котел працював і не відключався, йому необхідно забезпечити не тільки стабільну напругу, а й чисту синусоїду. Без цього він видаватиме помилки та відключатиметься.
Виходячи з цього, можна дійти невтішного висновку, що портативна електростанція для газового котла повинна мати потужність щонайменше 600 Вт, місткість — 800-1000 Вт⋅год. Цього буде достатньо для того, щоб забезпечити автономну роботу протягом 8-10 годин. Для приватного будинку також не зайвим буде передбачити можливість заряджання пристрою через сонячні панелі.
Для холодильника
Сучасні холодильники споживають приблизно 150-200 Вт за годину роботи, при цьому пусковий струм у них вище цього значення в 3-5 разів. Для них необхідна чиста синусоїда, максимально стабільна напруга та висока пікова потужність. Бажано, щоб пристрій мав захист від перевантаження, тому що холодильник може не завжди відразу запуститися від зарядної станції (особливо якщо вона малопотужна).
Щоб розрахувати, який пристрій вам підійде, потрібно враховувати, що в середньому холодильник споживає близько 1,5 кВт·год на добу. При цьому потрібно враховувати багато додаткових параметрів: температуру в приміщенні, завантаженість, частоту відчинення дверцят та ін. У середньому для забезпечення нормальної працездатності вам знадобиться пристрій місткістю від 1000 Вт/год і потужністю 1000 Вт.
Загальні висновки та рекомендації
Отже, ви вже, напевно, визначилися з тим, чи варто купувати зарядну станцію для будинку чи квартири. При виборі цього пристрою слід спочатку визначити необхідну потужність, орієнтуючись на перелік приладів, які планується підключати. Важливо враховувати як номінальне енергоспоживання, так і пускові струми, додаючи 20-30% запасу потужності. Місткість акумулятора слід вибирати з урахуванням бажаного часу автономної роботи та можливої тривалості вимкнення електроенергії.