Світлодіодна (LED) лампа — це сучасне та практичне джерело освітлення, що працює на основі напівпровідникових елементів. При проходженні через них електричного струму вони починають випромінювати яскраве світло. На відміну від стандартних ламп, де світіння виникає внаслідок напруження металевої нитки, або люмінесцентних, що використовують газовий розряд, LED перетворять електрику на світло з мінімальними втратами, тобто ККД у них максимально висока. У цій статті ми розберемося, як вибрати світлодіодну лампу, які вони бувають і на що звертати увагу при покупці.

Чому взагалі варто купувати LED-світильники, а не зупинитися на звичайних лампах? Тому що у них є ціла низка переваг:

  1. Високий рівень енергоефективності. Світлодіоди споживають на 80-90% менше електроенергії порівняно з лампами розжарювання.
  2. Тривалий термін експлуатації. За даними виробників, такі пристрої можуть виконувати свої завдання протягом 30 000-50 000 годин.
  3. Екологічність. У подібних лампах немає пари ртуті, тому навіть якщо вона розіб’ється, то жодних проблем у вас не виникне.
  4. Стійкість до механічних навантажень та вібрацій. Стандартні лампи часто виходять з ладу внаслідок фізичної дії, тоді як світлодіоди не бояться ударів.
  5. Стабільний світловий потік без поступової деградації, можливість використання у неопалюваних приміщеннях.

Це далеко не всі плюси LED-ламп. Вони випускаються у різних формах виконання та з різними типами цоколя, у них може бути функція димування та ін. Єдиний мінус таких виробів – досить висока вартість у порівнянні з традиційними лампами. Але вона швидко перекривається внаслідок економії електроенергії та тривалого терміну служби.

Види LED-ламп

Не знаєте як вибрати світлодіодну лампу? Насамперед вам потрібно визначитися з її типом. Сьогодні на ринку представлено кілька основних різновидів цього обладнання:

  1. Класичні моделі. Вони можуть мати прозорий чи матовий плафон. У першому випадку світловий потік буде максимальним, у другому розсіяним. Також у продажу представлені моделі з рефлектором, які створюють спрямоване світло.
  2. Філаментні (LED-нитки). На вигляд вони схожі на класичні та мають аналог ниток розжарювання, але при цьому є світлодіодними. У них досить високий рівень світловіддачі та привабливий вигляд, тому їх часто встановлюють у декоративні світильники.
  3. Споти (крапкові моделі). Вони застосовуються для освітлення певних зон. У продажу представлені як моделі, що вбудовуються, так і накладні. Вони можуть мати різні види рефлекторів, а також можливість регулювання кута освітлення.

Це далеко не повний перелік видів LED-світильників. Також досить часто використовуються трубчасті світлодіодні лампи, які є прямою заміною класичних люмінесцентних. Вони можуть мати різну форму та діаметр, і відмінно підходять для офісного чи настільного освітлення.

Типи цоколів

Хочете знати, як вибрати ЛЕД-лампу і не помилитися? Обов’язково враховуйте тип цоколя при покупці.

  1. E27 (великий цоколь, 27 мм).
  2. E14 (міньйон або малий цоколь, 14 мм) Часто використовується в бра та люстрах з великою кількістю світильників.
  3. GU 5.3. Найчастіше застосовується в точкових світильниках, є двома штирьками. Підходить для мережі 12 Вольтів, тобто для нього обов’язковий трансформатор, що перетворює.

Сьогодні активно випускаються лед-лампи й з іншими типами цоколів. Тому заздалегідь уточніть, який у вас світильник, щоб не помилитися з вибором.

Форма лампи

Існують різні види світлодіодних ламп за формою. По суті, це залежить від призначення і дизайну світильника:

  1. Стандартна грушоподібна (А60). Вважається універсальною та підходить для більшості ситуацій. Поступово розподіляє світло по всьому доступному простору.
  2. Свічка. Підходить для настінних бра, люстр та декоративних світильників. Має гарний вигляд, при цьому дає досить сильний світловий потік.
  3. Куля. Використовується у різних підвісних системах, відкритих світильниках, декоративних люстрах. Добре розподіляє світло по приміщенню.

Увага! У продажу представлені інші форми ламп, тому ви завжди зможете підібрати оптимальний варіант для ваших цілей.

Потужність пристрою та колірна температура

Не знаєте як підібрати потужність світлодіодної лампи? Тоді вам допоможе наша шпаргалка:

  1. 40 Вт лампи розжарювання приблизно дорівнюють 4-5 Вт LED (400-450 лм).
  2. 60 Вт = 6-7 Вт LED (650-800 лм).
  3. 75 Вт = 8-10 Вт LED (800-1000 лм).
  4. 100 Вт = 12-15 Вт LED (1100-1500 лм).
  5. 150 Вт = 18-20 Вт LED (1600-1800 лм).

Пам’ятайте, що світлодіоди можуть видавати різну температуру світла.

  1. Жовта тепла (2700 К). Ідеально підходить для читання. Це відмінний вибір для спальні чи вітальні.
  2. Біла тепла (3000 К). Вважається універсальною. Не напружує і не подразнює очі, найчастіше використовується у всіх житлових приміщеннях.
  3. Біла нейтральна (4000 К). Добре підходить для ванної та кухні. Вважається, що таке світло підвищує працездатність внаслідок високої концентрації.
  4. Білий холодний. Таке світло використовується в офісах та в різних робочих зонах. Дозволяє сконцентруватися на роботі. Імітує денне світло.

Загалом для квартири підійде біле тепле або нейтральне світло. У спальню можна поставити жовтий, а в кабінеті холодний білий.

Рекомендації щодо вибору

Насамперед визначтеся з тим, для якого типу освітлення ви купуєте лампу. Для загального підійдуть моделі з максимальним кутом розсіювання. Для робочої зони краще вибрати нейтральне біле світло, а для декоративного підсвічування  — спрямоване.

Окрім цього, потрібно враховувати й інші нюанси. Наприклад, наявність природного освітлення та його інтенсивність, колірну гаму інтер’єру, висоту стель та ін. Якщо ви купуєте лампу для вітальні чи спальні, можна передбачити можливість димування (регулювання яскравості світлового потоку).

Висновки та рекомендації

При виборі світлодіодних ламп важливо комплексно оцінювати всі характеристики та ваші вимоги. Пам’ятайте, що правильно підібране LED-освітлення забезпечить:

  1. Значну економію на рахунках за електроенергію.
  2. Комфортне світлове середовище, що підходить під конкретне приміщення.
  3. Тривалий термін служби пристрою (понад 5 років).

Ми рекомендуємо вам купувати лампи від перевірених виробників, а також зберігати гарантійний талон та чек. Якщо виріб прийде непридатним, ви без проблем зможете обміняти його на новий. Не забувайте, що якісне освітлення впливає не лише на комфорт, а й на здоров’я очей, працездатність та загальне самопочуття.  Тому не варто заощаджувати — усі інвестиції швидко окупляться.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *


Наші партнери